Yükleniyor...

Languages
Kaliteli ve Sağlıklı bir yaşam için

Mulligan Konsept

Mulligan Konsepti, Manuel Uygulamada yeni bir yaklaşımdır. 1980’lerde Yeni Zelandalı fizyoterapist Brian Mulligan tarafından geliştirilmeye başlanmış son 10 yılda popülaritesi ve bilinirliği artmıştır. NAGS, SNAGS ve MWMs olarak isimlendirilen konsepte özgü teknikler kas-iskelet-sinir sistemi hastalıklarında güvenle ve etkin şekilde uygulanmaktadır. Konsept, bugüne kadar bilinen Manuel Uygulama yaklaşımlarının ortak bilgisi olan biyomekanik, artrokinematik kinezyolojik prensiplere uygun olmakla beraber teknikler ve uygulama prensipleri olarak diğer yaklaşımlarla önemli farklılıklar göstermektedir.

Mulligan konsepti; Kaltenborn,Maitland Cyriax,Butler..gibi pasif mobilizasyon konseptleri ile Pilates,PNF ve Kinetik Kontrol gibi aktif yöntemlerin bir kombinasyonu olarak ta tanımlanabilmektedir.Bu yaklaşımın ayırt edici özelliği, doğru vaka seçildiğinde ağrının kılavuzluğunda, fonksiyonel kazanımların çok kısa sürede ve uzun vadeli olarak elde edilebilmesidir.

Teknikler fonksiyonel pozisyonlarda uygulanmaktadır, böylece kazanımların günlük hayata dönük olması hedeflenmektedir. Mulligan Konseptini temel hedefi fonksiyonel restorasyonudur. Kas-iskelet ve sinir sistemini etkileyen, eklemlerin ağrılı durumları ile açısal kayıplarını içeren problemlerde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ağrısız ve son derece güvenli bir yaklaşımdır.

Bu yeni Manuel Uygulama yaklaşımı ülkemizde 2005 yılından itibaren bilinmeye ve kullanılmaya başlamıştır. Konseptin kurucusu Brian Mulligan’ın izni ile Türkçe dokümantasyon çalışmaları da başlatılmıştır. Yurtdışında bu konuda eğitim almış fizyoterapistler dışında Mulligan Konsepti Eğitmenlerinden Hollandalı Fizyoterapist ve Manuel Terapist Peter van Dalen’in verdiği kurslara katılan fizyoterapistler, bu konsepti tedavilerinde kullanan ilk klinisyenler olmuşlardır. Fizyoterapist, Peter van Dalen, Mulligan Konsept Eğitmenleri Derneğinin (MCTA) kurucu üyelerindendir. Son 15 yılını uluslararası düzeyde verdiği kurslarda Mulligan Konsept Eğitmeni olarak geçirmiştir. Bu konseptle tedavi ettiği hastalarına kendi özel kliniğinde hizmet vermeyi sürdüren Peter van Dalen aynı zamanda Bantlama Teknikleri konusunda da deneyim sahibidir.

WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi